Gimnazjum nr 28 w Gdańsku

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Biblioteka

Article Index
Biblioteka
archiwum 2013/2014
All Pages


Godziny otwarcia:


 

poniedziałek 8.00 - 15.30

wtorek 8.00 - 15.30

środa 8.00 - 14.00 (udostępnianie zbiorów w czytelni; wypożyczanie tylko w środy poprzedzające święta i ferie)

czwartek 8.00 - 15.30

piątek 8.00 - 14.30

 Biblioteka szkolna

udostępnia księgozbiór uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum. Młodzież może nie tylko wypożyczać książki i czasopisma z zasobów biblioteki , ale także korzystać z nich na miejscu w czytelni. Posiadamy bogaty księgozbiór i czasopisma metodyczne dla nauczycieli. Gromadzimy filmy, zbiory specjalne i dokumenty elektroniczne. Często szukają u nas pomocy absolwenci szkoły i rodzice. Organizujemy inscenizacje, konkursy, imprezy czytelnicze i spotkania autorskie. Biblioteka jest skomputeryzowana, posiadamy dostęp do sieci WWW. W styczniu powstało w bibliotece Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, wyposażone w nowoczesne komputery. Bardzo cenimy sobie długoletnie   i serdeczne kontakty z przedstawicielami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Biblioteka jest miejscem wielu ciekawych inicjatyw kulturalnych. Uczniowie mają okazję do spotkań  z ciekawymi ludźmi,  poetami, żołnierzami AK.

 Wydarzenia

 

 
 

Spotkanie z Profesorem Stefanem Raszeją

1 marca 2016 r., po raz kolejny, gościł w naszej szkole Pan prof. Stanisław Raszeja. W spotkaniu przybliżającym działanie Gryfa Pomorskiego, podczas II wojny światowej, uczestniczyła klasa 3b gimnazjum. Pierwsza część prelekcji poświęcona była historii Pomorza oraz organizacji Gryf Pomorski. Po krótkiej przerwie nasz gość przybliżył uczniom swoje wspomnienia związane z działalnością w Gryfie Pomorskim, a także te związane z jego życiem już po zakończeniu wojny.

 


 

Białe  Studio

Uczniowie naszej szkoły, po raz kolejny, uczestniczyli w zajęciach artystycznych organizowanych  w pracowni artystycznej „Białe Studio” . Profesjonalne sztalugi, farby i czujne oko Pani Anny Zygmunt pozwoliły naszym stworzyć ciekawe i niepowtarzalne prace.

 

 


 

Spotkanie z członkiem Szarych Szeregów Cezarym Burkiewiczem

26 stycznia 2016 r. w naszej szkole gościł po raz pierwszy pan Cezary Burkiewicz, który jako młody chłopiec działał w organizacji Szare Szeregi. W spotkaniu z naszym gościem uczestniczyła klasa 5d. Pan Burkiewicz przybliżył uczniom działalność Szarych Szeregów, a także opowiedział wiele ciekawych historii dotyczących jego działalności w w/w organizacji.

 


 

…Razem możemy więcej…

18 listopada odbyło się w bibliotece spotkanie, którego celem było przybliżenie naszym uczniom działalności POMORSKIEGO HOSPOCJUM DLA DZIECI. W zajęciach uczestniczyły klasy: 3b, 3c, 5d i 6a. 6d oraz klasy gimnazjum: 1b, 1d, 2b, 2d, 3a, 3b, 3c.

Pomagać może każdy z nas, bez znaczenia ile mamy lat. „Wolontariusze wspomagają działania,

które czynią ten świat lepszym miejscem do życia, zwłaszcza dla najsłabszych.

Działania te pomagają nam stać się bardziej wrażliwymi, ludzkimi i pomocnymi.”

 


Wykłady i warsztaty w bibliotece.

Z okazji 11 listopada w bibliotece szkolnej organizowane są wykłady i warsztaty prowadzone przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Cykl zajęć obejmował następujące tematy:

Polskie symbole narodowe, Polska walcząca, Żołnierze Wyklęci, Sztuka w służbie propagandy.

W zajęciach udział brały następujące klasy: 4 a, 4c, 4e, 6a, 6b, 6d oraz klasy gimnazjum: 1b, 1d, 2b, 2d, 3a, 3b, 3c.


 

SPOTKANIE Z PANIĄ ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL

2 października 2015 r. o w sali teatralnej odbyło się spotkanie z Anną Czerwińską – Rydel, autorką książek dla dzieci. Pisarka za publikacje w roku 2011 otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Kreacje, a za książki wydane w roku 2012 otrzymała nagrodę Sztorm Roku w kategorii Literatura oraz dwukrotnie została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis – za rok 2012 i za rok 2013. Jej książka „Wszystko gra” otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. I nagrodę Bologna Ragazzi Award w kategorii „Non Fiction”, nominację do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2014, została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na Honorową Listę IBBY. Książka „Fotel czasu” została nominowana do Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy.

W spotkaniu uczestniczyły wszystkie klasy 3 i 4 SP. Prelekcja została zorganizowana przez bibliotekę w ramach projektu „Czytam, bo lubię”.

 

 

 

 

 

 

 


 

Cykl zajęć w pracowni artystycznej Białe Studio

W ramach projektu „Sztuka wokół nas” Biblioteka organizuje wyjścia do galerii artystycznej Białe Studio. Uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem Pani Anny Zygmunt poznają tajniki lepienia w glinie. Podczas zajęć powstają liczne prace, które zostaną następnie wystawione w szkolnej bibliotece.

Prace na rzecz biblioteki

Najmłodsi czytelnicy aktywnie uczestniczą w pracach naszej biblioteki – klasa 2a porządkuje czasopisma w czytelni.

Z okazji Święta Szkoły Biblioteka zorganizowała spotkania z żołnierzami Armii Krajowej.

2 marca 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z żołnierzem Armii Krajowej prof. Stefanem Raszeją. Wykładu naszego gościa wysłuchała klasa 2a gimnazjum. 6 marca 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie, tym razem z Panem Witoldem Kasprowiczem. W spotkaniu uczestniczyły klasy 5a i 1a gimnazjum. Prelegenci przybliżając słuchaczom swoje wspomnienia wprowadzali uczniów w tematykę związaną z Armią Krajową – patronem naszej szkoły.

Konkurs plastyczny – Zakładka do książki

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny na najciekawszą zakładkę do książki. Do biblioteki dostarczono wiele pięknych prac, spośród których wyłoniono zwycięzców:

I MIEJSCE:     Zuzia Rachoń 1c, Natalia Adamowicz 3e, Wiktoria Cabańska 4f

II MIEJSCE:  Ala Biesiadowiska 1d, Marcin Molga 3e, Zuzia Sądej 3e

III MIEJSCE: Julia Szalińska 4a

 

Konkurs plastyczny – Najpiękniejsze serce walentynkowe

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny na najpiękniejsze serce walentynkowe. Do biblioteki dostarczono wiele pięknych prac, spośród których wyłoniono zwycięzców:

I MIEJSCE:     Zuzia Rachoń 1c

II MIEJSCE:   Eliza Seweryn 2a, Zuzia Mazurek 1c

III MIEJSCE: Julia Szalińska 4a, Natalia Potratz 1b

Pasowanie na czytelnika w szkolnej bibliotece

 

Jak co roku w naszej szkole odbywa się pasowanie na czytelnika uczniów klas 1 SP.  Każdy pierwszoklasista zostaje oficjalnie czytelnikiem naszej biblioteki. Pasowania dokonują uczennice klasy 2b gimnazjum, które w czasie zabawnej inscenizacji pt. „ Książka nasza królowa” zapoznają dzieci z regulaminem biblioteki. Na koniec przedstawienia uczniowie powtarzają słowa: „My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy”. Po złożeniu przysięgi każdy pierwszoklasista zostaje uroczyście pasowany na przyjaciela książki, otrzymuje zakładkę i po raz pierwszy wypożycza książkę w szkolnej bibliotece. J

 


 

Spotkanie z Henrykiem Musą ps. Kot

 

W środę, 1 października 2014 roku klasy: 4b, 4c, 5a, 5b, 5c, 6a, 6d Szkoły Podstawowej miały spotkanie z Panem Henrykiem Jerzym Musą, który urodził się w Sopocie, czyli całkiem niedaleko, a wychował w Pucku. Pracował w różnych miejscach: Elblągu, Staniewie, Gdańsku. W sierpniu 1980 roku przebywał w Stoczni Gdańskiej. Tam zastał go stan wojenny. Potem był nauczycielem w Zespole Szkół Budownictwa Okrętowego. Od 2003 roku jest na emeryturze. Wydawał tomiki wierszy: „Wiersze z Kaszub”, „Wiersze znad Małego Morza”, „Poezja Konarzyn”, „Strofy dla Ciebie”, „Od poranka do poranka”, „O czym szumią fale”, „Mój kaszubski świat”, itp. Pan Musa uczył nas kaszubskiego abecadła i pokazywał nam ciekawe zdjęcia i obrazki. Spotkanie wszystkim się podobało. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej wizyty naszego gościa z Kaszub w drugim semestrze.

Ania Szmytkowska 5a

 


 

Konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną

Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach czytelniczych i plastycznych organizowanych w naszej bibliotece szkolnej. W bieżącym semestrze szkolnym zaplanowane są następujące konkursy czytelnicze:

MIKOŁAJEK TO JA I TY – 5 listopada 2014 r. – godzina 10.00 (aby wziąć udział w konkursie należy przeczytać pierwszą część przygód Mikołajka pt. „Mikołajek”)

KUBUŚ PUCHATEK – 25 listopada 2014 r. – godzina 10.00  - KONKURS CZYTELNICZY DLA KLAS 2 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

OPOWIEŚCI Z NARNII – 10 grudnia 2014 r. – godzina 10.00 (aby wziąć udział    w konkursie należy przeczytać pierwszą część opowieści pt. „Lew, czarownica oraz stara szafa”)

KONKURS PLASTYCZNY „NAJPIĘKNIEJSZA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI” – prace prosimy składać do dnia 28 listopada 2014 r.


 

Październik międzynarodowym świętem bibliotek szkolnych

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship -IASL) Działalność Stowarzyszenia zainaugurowano w 1971 r. Stowarzyszenie zrzesza nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli, wydawców oraz wszystkich tych, którym bliskie są problemy bibliotekarstwa szkolnego. Celem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego jest przede wszystkim rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach.

Również nasza biblioteka postanowiła uczcić swoje święto. Biblioteka to nie tylko książki i bibliotekarze ale przede wszystkim czytelnicy. W październiku biblioteka organizuje spotkania klubu „Molik biblioteczny”, w którym to najmłodsi czytelnicy aktywnie uczestniczą w pracach naszej biblioteki. Ponadto, aby zachęcić uczniów do spędzania wolnego czasu z książką w bibliotece odbywają się spotkania podczas, których starsi uczniowie oraz nauczyciele bibliotekarze czytają dzieciom. Dzięki zajęciom czytelniczym nasi najmłodsi uczniowie przenoszą się do świata Nudzimisiów gdzie pączki rosną na krzakach a domki wyrastają z małych nasionek.


 

Bajkowe Czwartki w Bibliotece Manhattan

 

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach organizowanych w Bibliotece Manhattan. Ciekawe spotkania z książką połączone są z zajęciami plastycznymi oraz zwiedzaniem nowoczesnej biblioteki. Oprócz zbiorów tradycyjnych biblioteka wyposażona jest w konsole do gier i stanowiska komputerowe do użytku czytelników.

 Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.